T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Dişlerde Renklenme Neden Olur?

Güncelleme Tarihi: 04/05/2021DİŞLERDE RENKLENMELER NEDEN OLUR?

Diş renklenmeleri kalıcı dişlerde veya süt dişlerinde görülebilmektedir. Özellikle ön dişlerdeki renklenmeler hem ebeveynlerde hem de çocuklarda estetik kaygıya sebep olmaktadır. Renklenmeler kahverengi - siyah, sarı - turuncu, veya yeşil - gri renklerde görülebilir. Aileler tarafından çocuğun dişlerinin çürüdüğü sanılabilir.
Renklenmelerin pek çok nedeni olabilir.  En sık rastlanan nedenler; ağız hijyeninin yetersiz olması, demir ilaçlarının kullanımı ve bazı renk veren bakterilerin ağız içinde artmasıdır. 

SİYAH -  KAHVERENGİ DİŞ RENKLENMELERİ 

Çocuklarda en sık rastlanılan renklenmelerdir. Diş etlerine yakın bölgelerde, diş etine paralel şekilde, noktasal veya bant formunda görülmektedir. Tükürüğün temizleyici etkisi üst ön dişlerde düşüktür be nedenle üst ön dişlerde sık görülür. Renk veren bakterilerin ağız içindeki artışına bağlı olarak görülmektedir. Bu bakteriler kromojen bakteri olarak adlandırılmaktadır. Kromojen bakterilerin ürettiği kimyasallar tükürük ya da diş eti sıvısının içeriğindeki demir ile birleştiği taktirde bu tip renklenmeler meydana gelmektedir.

GRİ - YEŞİL DİŞ RENKLENMELERİ 

Gri, kahverengi veya yeşil renklerde görülebilen bu tip diş renklenmelerine genellikle üst çene ön süt dişlerinde rastlanılmaktadır. Bu tip renklenmenin sebebi, süt dişlerinin sürmesi esnasında diş yüzeylerinde kalan doku artıklarıdır. Diş yüzeylerini saran ve Nasmyth zarı adı verilen bu yapının zamanla parçalanarak diş yüzeyinden tamamen uzaklaşmadığı durumlarda, kromojen bakterilerin bölgede üremesi sonucunda bu tip renklenmeler meydana gelmektedir.

SARI - TURUNCU DİŞ RENKLENMELERİ 

Ağız hijyeninin yetersiz olduğu durumlarda, diş etine yakın bölgelerde görülen renklenme tipidir.Beslenme bozukluğu olan çocuklarda genellikle bu tip renklenmeye rastlanılmaktadır.

DİŞ RENKLENMELERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
 
Dış kaynaklı renklenmelerin nedeni ve türü belirlendikten sonra tedavisi yapılabilir. Genellikle fluorid içeren patlarla detaylı bir temizleme (politür) ile renklenmeler giderilebilmektedir. Bazı durumlarda ultrasonik temizleme cihazlarına da başvurulabilir. Ancak tedavinin etkili olabilmesi için devamında günlük ağız bakımına özen gösterilmelidir. 

DİŞ RENKLENMESİ Mİ, ÇÜRÜK MÜ?

Özellikle siyah renklenmelerde bu iki durumun görüntüsü sıklıkla birbiriyle karıştırılabilmektedir. Özellikle hassasiyet veya ağrı söz konusu olduğunda en kısa sürede diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Çürük tedavisi gereken durumlar söz konusu olabilir.