T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Çocuk dişlerinin acil durumları

Güncelleme Tarihi: 03/05/2021
Çocuk dişlerinin acil durumları

Çocuklarınızın dişlerinde acil durumlar olabilir. Bir sorunun nasıl etkili bir şekilde tedavi edileceğini bilmek ağrısız bir iyileşme için çok önemlidir. 
 

DİŞ AĞRISI

Çocuğunuz şiddetli diş ağrısı çekiyorsa, ağrıyan dişin etrafındaki alanı nazikçe temizleyin. Diş etlerini durulamak ve dişlerin etrafına sıkışmış fazla yiyecekleri çıkarmak için ılık tuzlu su kullanın. Ağrıyan diş veya diş etine aspirin bazlı ilaçlardan kaçının ve geçici ağrı kesici sağlamak için ibuprofen kullanın. Ağrı şiddetli ise, diş hekimine acil olarak başvurun.

KIRIK DİŞ

Diş kırılması durumunda, bölgeye nazikçe ılık su ile temizleyin ve ağrıyı ve şişliği azaltmak için yanak üzerine buz uygulayın. Çocuğunuzun yutmasını önlemek için kırılan diş parçalarının ağız içinde olmadığına emin olun.

DİŞTE RENK  DEĞİŞİKLİĞİ

Sıklıkla çocukta düşmeye bağlı ciddi bir travma geçirdiğinde ortaya çıkar. Birkaç hafta sonra renk değişikliği geçmezse, diş hekiminize başvurun.

DİŞİN TRAVMAYA BAĞLI AĞIZDAN ÇIKMASI

Çıkan dişi kökten değil kron kısmından tutarak kurtarın. Dişi temizlemek önemlidir, ancak gereğinden fazla dokunmayın veya temizlemeyin. Temiz bir bez kullanarak dişi yuvaya yeniden yerleştirmeyi deneyin. Diş hekiminize başvurun. Dişi yerine yerleştiremeyecekseniz oda sıcaklığındaki süt içine dişi koyarak hemen diş hekiminize başvurun.(3 saate kadar bu şekilde diş canlılığını koruyabilecektir.) Ağız içinde dişin yer değiştirdiğini görüyorsanız hemen diş hekimine başvurun. 

ACIYAN YARA

Çocuğunuzun diş etlerinde yaralar varsa, diş hekiminize yada çocuk doktorunuza danışın.