T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Güçlü Dişler Sağlıklı Gülüşler

Güncelleme Tarihi: 29/04/2021

Güçlü dişler sağlıklı gülüşler


Burundan nefes almaya dikkat edin: Ortotropik, oklüzyonun korunmasının arkasındaki bilim burundan defes alma alışkanlığıdır. Yüz yapılarının gelişiminin dengeli bir şekilde ilerlemesi için burun solunumu önemlidir.  Dişler ısırırken kapanır, ağız kapalı ve dil doğru pozisyondadır. Burundan solunum normal fizyolojik süreçtir. Ancak bazen ve oldukça yaygın olarak,  alışkanlığın bir parçası olarak ağızdan nefes almaya geçeriz. Ağızdan nefes almayı önlemenin en basit yollarından biri, ağzı bantlamaya gece, çalışma saatleri, okuma zamanı, televizyon saati vb. sırasında başlamaktır.Beslenme kurallarınızı oluşturun: Peynir, kuruyemiş, süt ürünleri gibi remineralize edici yiyecekler yemek kesinlikle diş yapısını zenginleştirmeye ve böylece çürükleri önlemeye yardımcı olur. Aksine, meyve suları, sitrik yiyecekler, tatlılar, yüksek oranda işlenmiş yiyecekler gibi demineralize yiyecekler, diş minesinin aşınmasına neden olarak çürük olasılığını ve hassasiyeti artırabilir. Düzenli olarak yeterli miktarda remineralize gıdaya geçilmesi şiddetle tavsiye edilir.


İyi ağız hijyeni uygulayın: Sabahları kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce iki dakika fırçalayın. Diş ipi kullanımı zorunludur. Çünkü çürüklerin önemli bir yüzdesi arka dişlerin temasları arasında meydana gelir. Yaşa özel içeriğe sahip florürlü diş macunu rutin olarak kullanılmalıdır.


Vitaminler ve takviyeler: D3 vitamini, K2 vitamini, A vitamini, kalsiyum, oral probiyotikler ve iz mineraller gibi bazı vitaminler boşlukları yeniden mineralize edebilir, bu nedenle önerilen diyet miktarlarına dahil edilmelidir.


Diş çürüklerini ve dişlerle ilgili tüm endişelerini tedavi etmek, diş hekimliğinin bir yönüdür, ancak başlangıçta nedene yol açan nedenleri tedavi etmek, hastaların öncelikle düzenli diş fırçalama ve oral sağlık alışkanlıklarını gerektirir. Önerilen diyet sağlıklı beslenme içinde; sağlıklı yağlar, yüksek kaliteli proteinler, K2 vitamini yönünden zengin besinler ve yeşil yapraklı sebzeler açısından zengin beslenme gereklidir. İşlenmiş gıdalardan ve gazlı içeceklerden her zaman kaçınılmalıdır.

Dengeli Ağız Mikrobiyomu: İyi bir ağız hijyeni,  iyi bir temel için, hayati kriterlerden biridir. Ağız boşluğunun normal sakinleri olan bakteriler vardır ve bunlar fırsatçı bakterilerle savaşarak, ağız kokusu ve diğer ağız hastalıkları ile savaşmaya yardımcı olur. Dil temizleme, diş ipi kullanma ve işlenmiş gıda diyetinin tüketilmemesi gibi uygulamalar, dengeli bir mikrobiyomu destekler.