T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

İlk Gençlik Yıllarında Ağız Diş Sağlığı

Güncelleme Tarihi: 03/05/2021


WhatsApp Image 2021-04-19 at 12.04.35.jpeg


İLK GENÇLİK YILLARINDA AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI 

SAĞLIKLI BİR GÜLÜMSEME NEDEN ÖNEMLİDİR?
İnsanlarla diyalogda sağlıklı bir gülümseme önemlidir. Güveninizi artırabilir ve kendiniz hakkında iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Dişlerinize ve diş etlerinize düzgün bir şekilde bakmazsanız, tüm yanlış nedenlerden ötürü ağız kokusu, lekeli dişler, diş çürüğü, dişeti hastalığı, diş kaybı ve diş erozyonu yaşayabilirsiniz.

SAĞLIKLI BESLENME AĞIZ SAĞLIĞIM İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?
Şekerli bir şey yediğinizde veya içtiğinizde, dişleriniz bir saate kadar asit saldırısı altında kalır. Bunun nedeni şekerin plaktaki bakterilerle reaksiyona girmesi ve zararlı asitler üretmesidir. Plak, dişlerinizde oluşan bir bakteri birikimidir. Çok fazla atıştırmalık yerine günde üç veya dört öğün yemek daha iyidir.

DİŞ EROZYONU NEDİR?
Diş erozyonu, asit ataklarının neden olduğu kademeli diş minesi kaybıdır. Mine, dişin sert ve koruyucu kaplamasıdır. Aşınmışsa, altındaki dentin açığa çıkar ve dişleriniz renksiz görünebilir ve hassaslaşabilir. Asidik yiyecek ve içecekler ve gazlı içecekler diş erozyonuna neden olur.

ATIŞTIRMALIKLAR
Şekerli atıştırmalıklardan kaçının. Öğün aralarında yemeye ihtiyacınız varsa,Fındık. Peynir. Sade yoğurt. Taze çorba. Çeşitli sebze salataları. Meyve.

SİGARA, AĞIZ SAĞLIĞIMA NE GİBİ ETKİLERİ OLACAKTIR?
Sigara içmek diş lekesine, diş eti hastalığına, diş kaybına ve - daha ciddi olarak - ağız kanserine neden olabilir. Sigara içmek aynı zamanda ağız kokusunun ana nedenlerinden biridir.

SPOR YAPARKEN DİŞLERİMİ NASIL KORUYABİLİRİM?
Bir ağızlık sizi kırık ve hasar görmüş dişlere ve hatta kırılmış veya yerinden çıkmış bir çeneye karşı korumaya yardımcı olur. Temas veya hareket eden nesneler içeren herhangi bir spor yaparken profesyonel olarak yapılmış bir ağızlık takmanız önemlidir.

GENÇLER İÇİN EN İYİ İPUÇLARI:

Dişlerinizi gece son iş olarak ve gün içinde en az bir kez daha fırçalayın. Yumuşak veya orta sert kıllara sahip küçük veya orta boy fırça başlığına sahip bir diş fırçası kullanın ve iki dakika fırçalayın.
1350 ppm ila 1500 ppm florür içeren bezelye büyüklüğünde bir diş macunu kullanmalısınız.

Sadece yemek saatlerinde şekerli yiyecek ve içecekler tüketin.