T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Genel Anestezi

Güncelleme Tarihi: 29/08/2018

GENEL ANESTEZİ ALTINDA AMELİYATHANE ORTAMINDA

DİŞ TEDAVİLERİ

Uzun yıllardır Hastanemiz ve Denizli Devlet Hastanesi ile olan protokol gereğince diş çekimi ve cerrahi müdahaleler Genel Anestezi altında Denizli Devlet Hastanesi Ameliyathane ortamında yapılmakta iken artık Eylül 2016 tarihi itibari ile Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Merkez Binası Ameliyathanesinde Genel Anestezi altında ORAL TEDAVİ VE DİŞ TEDAVİ  hizmetlerimizin tamamı yapılmaktadır.
Genel Anestezi ile Diş Tedavisi;

Engelli hastaların bedensel ve zihinsel travmalarının en aza indirgenmesi için diş tedavileri, Hastanemiz Ameliyathanesinde geniş kapsamlı diş hekimliği hizmeti ile sunulmaktadır.

 Genel anestezi altında yapılan diş tedavisinde, ekipte, genel anestezi ve reanimasyon uzmanı, diş hekimi, diş hekimi asistanı, ameliyathane hemşiresi ve ameliyathane teknisyeni bulunmaktadır. Zihinsel engelli hastaların büyük bir çoğunluğunun diş tedavilerinin lokal anestezi altında gerçekleştirilmesi mümkün olamamaktadır.

Genel anestezi altında diş tedavileri hangi durumlarda uygulanabilir?

  • Diş hekimi koltuğunda işlem yapılamayacak kadar önemli nörolojik rahatsızlığı olan bireylerde
  • Hastanemiz poliklinik şartlarında sağlık durumları sebebiyle tedavi olamayan fiziksel ve zihinsel engelli bireylerde
  • Yaşı çok küçük ya da tedaviye uyum gösteremeyen, ağzında yapılması gereken birçok tedavi işlemi olan çocuklarda,

önemli bir sistemik sağlık problemi yok ise, genel anestezi altında diş tedavisi yapılabilir.

Engelli bireylerde ağız ve diş sağlığının önemi:

Diş tedavileri, üst düzeyde hasta-hekim uyumu gerektirir. Engelli bireylerin sağlık sorunları, yaşadıkları birçok sorun yanında en önemlilerindedir.

Ülkemizde dokuz milyona yakın engelli kişi bulunmaktadır. Bu bireylerin ağız ve diş sağlıkları, kullandıkları ilaçlar, beslenme şekli ya da ağız bakımlarının yetersiz kalışı gibi nedenlerle tehlikeye girmektedir. Engelli bireyle yaşayan kişilerin ise yakınlarının diş gelişimi ve ağız bakımı hakkında yeterli bilgi ve eğitime sahip olmamaları ve uygunsuz sosyoekonomik koşullar nedeni ile hastaların sorunları giderek artmaktadır.
Engelli hastaların bedensel ve zihinsel travmalarının en aza indirgenmesi için diş tedavilerinin genel anestezi ünitesi ile geniş kapsamlı diş hekimliği hizmeti sunulan hastanelerde yapılması önerilir. Zihinsel engelli hastaların büyük bir çoğunluğunun diş tedavilerinin lokal anestezi altında gerçekleştirilmesi pek olası değildir. Ayrıca tedavi sırasında çıkabilecek olası bir komplikasyon durumunda bu hastalara yardımcı olabilmek için tam donanımlı ağız-diş sağlığı hastane ortamı hizmeti sunulmalıdır


Genel anestezi altında diş tedavi hizmeti alabilmek için nasıl ve nereye  başvuru yapılmalıdır?

Genel anestezi altında diş tedavi ihtiyacı olan engelli hastaların yakınları merkez hastane(yeni bina) zemin katta bulunan hasta iletişim birimi veya evde bakım-ameliyathane birimlerimize başvurabilirler.

Hastanemize başvuran engelli hastalarımız, genel anestezide görevli diş hekimine yönlendirilir. Alınan panoramik radyografiler ve klinik muayene sonuçları değerlendirilerek hastanın kendisine veya yakınlarına planlanan tedavinin niteliği anlatılır. Yapılacak tedaviler konusunda karşılıklı olarak mutabakata varıldıktan sonra sırasıyla şu işlemler gerçekleştirilir.

  • Hastalarımıza uygulanacak olan diş tedavileri planlandıktan sonra operasyon öncesi anestezi muayeneleri yapılmak üzere Denizli Devlet Hastanesi anestezi polikliniğine yönlendirilmektedir
  • Anestezi Muayenesinde öncelikle hastanın detaylı sağlık öz geçmişi (Sistemik hastalıklar, alerjiler, geçirdiği ameliyat veya hastalıklar, sürekli kullandığı ilaçlar vb.) değerlendirilip, gereken tetkikler yapıldıktan sonra diş işlemleri için randevu verilmektedir.
  • Gerekli tüm tetkikler yapıldıktan sonra herhangi bir tıbbi engel görülmediği takdirde, kararlaştırılan günde hastanemize görevlendirilen anestezi uzmanı tarafından hasta uyutularak tedaviye hazır hale getirilir.
  • Anestezi, ameliyathane ortamında en gelişmiş anestezi cihazları ve tedavi boyunca yaşamsal fonksiyonların devamlı izlenip kayıt altına alındığı bir ortamda gerçekleşir.
  • İşlemi gerçekleştirecek ekibimiz, hastanın yapılması gereken tüm tedavi işlemlerini tek seansta tamamlayarak hastanın tam bir oral sağlığa kavuşmasını sağlar
  • Hastanın uyandırılmasından ve tamamen kendisine gelmesinden sonra son kontrol yapılarak işlem bitirilir. 
Hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir.